Ard-Gerilimli Betonarme Kubbe Tuz Deposu, Akron, OH, ABD

COM_SPSIMPLEPORTFOLIO_PORTFOLIO_TITLE

COM_SPSIMPLEPORTFOLIO_PROJECT_NAME Ard-Gerilimli Betonarme Kubbe Tuz Deposu, Akron, OH, ABD
Client Ketza Pacific Construction, Ltd
Date 22 Jan
Tags OSMOS GROUP

Ard-Gerilimli Betonarme Kubbe Tuz Deposu, Akron, OH, ABD

Müşteri

Ketza Pacific İnşaat Ltd.

Yapı

Akon, Ohio Eyaleti’ne ait yol tuzlama çalışmalarında kullanmak üzere kullanılacak tuzları depolamak için yapılmış 49 metre çapında ardgerme tekniği ile inşa edilmiş beton kubbe.

Yapının Durumu

İlk ardgerme sırasında kubbenin bir kısmı yıkıldı. Onarımları tasarlamak için bir sonlu elemanlar modeli geliştirildi. Müşteri tamir edilen kubbeyi 2. ardgerme sürecinde ve yapılacak testler sırasında en doğru şekilde izlemek için OSMOS sistemini seçti.

Müşterinin Talebi

Müşteri yapıyı teslim etmek ve ödeme alabilmesi için yapı sağlığının ve tamiratların etkili olduğunun doğrulanması istemiştir.

Kurulan İzleme Sistemleri

  • 10 Optik Şerit Sensör
  • 2 Sıcaklık Sensörü
  • 1 İzleme İstasyonu(3 veri toplama ünitesine sahip)

Optik Şerit Sensörler, ardgerme demetlerinin her birine yatay ve dikey olarak yerleştirilmiştir. Bunun dışında Optik Şerit Sensörler ardgerme demetlerinin aralarına da yerleştirilmiştir.

İlk Gözlemler

Betondaki gerilmeler , 4 aşamalı germe işlemi sırasında müşterinin ve mal sahibinin mühendisleri tarafından sürekli olarak ölçüldü. Bölgelerdeki tüm gerilmelerin limit değerlerin altımda kaldığı görüldü.

Taraflar Kubbe üzerinde 6 yer için planlanan küçük yük testlerine gerek olmadığı konusunda anlaştılar.

Müşterinin Sağladığı Faydalar

“OSMOS sisteminin benzersiz gerçek zamanlı izleme yeteneklerini öğrendiğimiz için çok memnunuz. Sonuçlar taraflara ve tüm mühendislere onarım çalışmalarının yeterliliğini göstermede çok etkili oldu. ”

Wayne Scofield, Başkan

Ketza Pacific Construction, LtdSearch